aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

please teach me how to do this
The ratio 125 : x is equivalent to the ratio x^2 : 125. What is the value of x?
How do you know if a net will fold into a pyramid?
Write the letter of the correct answer on the line 1. -Which of the following is an opening through which molten rock and gas leave a volcano? A pipe B magma ch
Which element is most similar to nitrogen: Carbon or Phosphorus?
you will put it here in spanish by filling in the missing letters
Rani and Kajal are playing a card game using a standard 52 card deck. Kajal will pick a card at random. If the card is a black card, she will win $5. If the car
Following the American Revolution, many __________ moved from the United States to Canada.
What was life like in Stalin's Russia
describe a sequence of transformations that maps figure a to figure b