NoheartkT NoheartkT
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

A jar of 150 marbles costs $4.50. If the cost varies directly with the number of marbles in the
jar, what should a jar of 250 marbles cost?

Respuesta :

AbigayIe
AbigayIe AbigayIe
  • 25-05-2021
250 Marbles cost $7.50

4.50/150=0.03
0.03x250=7.5
Answer Link

Otras preguntas

How many hours is 7:15am to 3:00 pm?
What's is the least common multiple of 4&13
Can you give me the answer to these to questions? Plz I'm having trouble.
Fdr called december 7, 1941 "a date which will live in a. eternity." b. infamy." c. human history." d. history books.
WILL GIVE MEDAL IF ITS CORRECT!! The United States has used its military base at Guantanamo Bay to hold people suspected of organizing or carrying out terrorist
Discuss the realtionship between mitios and cytokesis
Ron is writing an analytical essay on the play Romeo and Juliet why would he most likely benefit from seeing a live performance
In Medieval Western Europe, who was considered to be the highest authority? A) the Pope B) the King C) the Bishop D) the Emperor
what is the value of 200 Kelvin in the celsius scale of temperature
There are 24 hours in a day. James sleeps 8 hours each night. (Questions to answer)A. 8 hours is what fraction of a day?B. What fraction of a day does James s