katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

23π Convert 12 radians to degrees ​
a buffet has 8 entrees, 16 sides, and 10 desserts to choose from. How many outcomes are there for choosing an entree, a side item, and two different desserts.
How was printing press Affected by Spread of Ideas
Mamadou drove 45, one half45 2 1 ​ miles in 1, start fraction, 3, divided by, 4, end fraction1 4 3 ​ hours. If he drove at a constant rate, how far did he trave
You need to download 3 games for your math class. Each game is the same price. Since this is your first time downloading a game from the site, you are also char
solve for x pls i need help
Quien es el oponente en la no vale over de Ramón marrero
COMMONLIT 5. How does the conclusion of the article in paragraph 10 contribute to the central idea of the text?
26. Given rhombus ABCD, AB = 5x + y - 1, BC = 18, CD=8x-2y+2. Find x and y.​
Some species blend into their environment through __________.