guzjac99
guzjac99 guzjac99
  • 27-05-2021
  • Mathematics
contestada

It says “If 4 apples cost $1.00, what would be the cost of 10 apples?” -

It says If 4 apples cost 100 what would be the cost of 10 apples class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-05-2021

Answer:$8.50

Step-by-step explanation: If 4 apples are $1.00 that means that one apple would be 25¢. 10 apples would mean $8.00 and since 2 apples are left that would be 50¢. Hence, the answer would be $8.50

Answer Link
iDrxpz iDrxpz
  • 27-05-2021
It might be 2 dollars and 50 cents because since every apple is 25 cents and if you buy 8 apples it would be 2 dollars and another 2 apples will be 50 cents but I’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

Prove: In an equilateral triangle the three medians are equal.
what are the geographic factors of Ancient Rome
For each term or name, write a sentence explaining its significance. • Pachacuti • ayllu • mita • quipu
Is nigel farage left handed?
What two groups of people received the most help from the Second New Deal? -the wealthy -minorities -unemployed -women
Be sure to look at the file! Which religious leader does this description refer to? A. Siddhartha Gautama B. Confucius C. Asoka Maurya D. Rig Vedas
SImplify Each Expression ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 6x+(5x-8) -(2-x)-3(6+8x)-12 11-(3x-6)+2(4x+5)-x (x+2)-(x-2)-12x ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ -Please show work-
Who was Mary Leaky and what did she believe?
A movie poster is 3 feet wide and 5 feet tall. A frame shop charges $1.00 per foot for a black metal frame. How much would it cost to buy a black metal frame fo
Cual es tu habitacion preferida por que?