marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

What is the mood of this sentence? My new bike is beautiful. indicative subjunctive imperative
Vitamins A, D, E, and K are dependent upon for their absorption by cells. A. Carbohydrates B. Proteins C. Fats
At higher elevations, the boiling point of water decreases, due to the decrease in atmospheric pressure. As a result, what could be said about hard boiling an e
In cladistic analysis, similar genes that appear in dissimilar organisms, indicate that they share a common ____________________.
What type of substances make better conductors
Consider the following equilibrium:H2CO3(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + HCO3-1(aq).What is the correct equilibrium expression?
Which equation is true? (86 – h)(h) = 86 (86 – h) + h = 86 (86 – h) + h = 2 + 5 [2(86 – h)](5h) = 330
Why weren’t the Czechs invited to take part in the Munich Conference
For school, I must write a description of my house (rooms in my house, how they look and activites I do in my bedroom e.g. i read books, I sleep). I really need
cell specilization is useful because it allows multicellular organisms to divide up work