alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

What is the inverse of the function f(x)= 2x + 1?
Why were the Society of Friends persecuted in England during the 1600s? They refused to bear arms in war. They offered support for the monarchy. They supported
Which of the following correctly describes the reason for quality customer service? A. Compensate for low quality products and services B. Justify inefficient
The side length of a square is s feet. Which statement explains why the perimeter of the square can be found using s + s + s + s or 4s? The perimeter is the sid
ASAP WILL MARK BRAINLYEST solve these equation by completing the square:
At a casino, a combination of two spinners is used to decide the winner based on the sum of scores from spinning. the spinners each have four colored spaces - r
Why is it important to keep the verb tense consistent when writing? A. It is important to keep verb tense consistent because it keeps writing from being boring
What is the significance of the Salem witch trials
Given the expression below. What will the sign of the product be? Justify you're answer.[tex] - 4 \times ( - \frac{8}{9}) \times 2.78 \times (1 \frac{1}{3}) \t
[tex]5 - 2 \times < 7[/tex]