tahjirisbest tahjirisbest
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the most expensive? 6 for $46.50 or 9 for $67.50?

Respuesta :

jerryguo2282769
jerryguo2282769 jerryguo2282769
  • 21-06-2021

Answer:

6 for 46.50$

Step-by-step explanation:

you can divide 67.50 over 46.50 (it is less than 3/2)

so 46.50 for 6 is the most expensive

of course if you buy more, it is going to be cheaper than buying less

Answer Link

Otras preguntas

Explain how the types of mountain landforms are related to one another.
what is the numerical expression for half the sum of 11 and negative  3andthe absolute value of  negative 62
How is a plateau similar to a plain?
Simplify the expression 7v + 2w-12v
Point B is on the graph of the function f(x) = -3x2. If the x-coordinate of point B is 2, which ordered pair gives the location of point B?
Describe how trade contributed to United States territorial growth.
Do you think you can accurately determine a person's genotype by observing his or her phenotype?
Harold's old school has 52 sixth graders and 39 seventh graders, what's the ratio of 6th graders to 7th graders in simplest form? (:
rocco wants to use the rest of the money in his savings account ($192) to buy a set of golf irons that has an original price of $350. does rocco have enough mon
A speedy river barge bound for New Orleans, Louisiana leaves Baton Rouge at 9:00 a.m. and travels at a speed of 10 miles per hour. A rail transport freight also