leyenphuongehe leyenphuongehe
  • 22-06-2021
  • Mathematics
contestada

cho số phức z thỏa mãn 2iz-5+i=i-(z-2i) tính modun của số phức w=z-1+i

Respuesta :

LammettHash
LammettHash LammettHash
  • 22-06-2021

Solve the given equation for z :

2iz - 5 + i = i - (z - 2i )

2iz - 5 = 2i - z

(2i + 1) z = 2i + 5

z = (2i + 5)/(2i + 1)

z = (2i + 5)/(2i + 1) × (2i - 1)/(2i - 1)

z = (4i ² + 10i - 2i - 5) / (4i ² - 1)

z = (8i - 9)/(-5)

z = 9/5 - 8/5 i

Then

w = z - 1 + i = 4/5 - 3/5 i

Answer Link

Otras preguntas

Which value of x would make ASUV ATUW by HL? pls help
A dozen cheap plastic whistles cost $2.40. What is the unit rate of a whistle? Write your answer as a comparison statement.PLEASE ANSWER ASAP
Hello I need help, what does it mean when someone says “it isn’t like that you didn’t do anything” did I do something or no
the cost of jeans is $55.56. choose the value that produces a mark down A.)$54.32. B.)$75.40 C) $57.49 D)$55.70​
Si en una progresión aritmética el primer término es a1=4, y la suma de los 42 primeros términos es S42=−2415, halla la diferencia d, y el término 59.
A)[tex]x > 4[/tex]B)[tex]x \leqslant 4[/tex]C)[tex]y < 4[/tex]D)[tex]y \geqslant 4[/tex]​
If a right angle triangle has a hypotenuse of length 13 units and a leg of length 7 units, what would be the length of the other leg?
on a scale from 1-10, how pretty am I ? ik im not the best looking tho lol
!!! WILL GIVE BRAINLIEST !! PLS ANSWER !!!
A 9-pound carton of oatmeal costs $8.55. What is the unit price?