owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40/ 7

2.20

$2.20 per kilogram

Answer Link
roachm24
roachm24 roachm24
  • 23-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is corect but you need to devide 7 by 15.40

and that is my best estimate

Answer Link

Otras preguntas

2x + 6y = 5x + 3y = 2 how many solutions
what is 7/8 in a whole number
What evidence is used to prove a person worthy of sainthood
what is the answer to 2(x-3)+7=4(x+1)-2
What is the total weight of four cartons if each carton weighs 16 1/4 pounds
How can fact families and multiplication facts help you divide
A citrus grower ships grapefruit in boxes of 10. one season, the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many grapefruit were shipped
What is the value of n? 40= -5n/8
What is 397,506 rounded to the nearest ten-thousand?
4/5 of what number is 60