owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

dfdvgdafgafgfd dfdvgdafgafgfd
  • 23-06-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i just did the test

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40 / 7

2.20 per kilogram

Answer Link

Otras preguntas

If just mar could've been more honest and apologize to his father he would've met luna, is this grammar correct if it's wrong can you correct me
Show how you got the answer.. It is NOT B... THIS IS URGENT ANSWER FAST PLZ
What text feature would most likely use the words: issue, due to, therefore, solve?​
Fais les mots croisés. PLEASE HELP
irene is making tomato soup and max and cheese. she needs 3/4 of a cup of milk for the soup and 1 3/4 cups of milk for the max and cheese.
Which word fits this sentence? He said almost nothing, never raised his hand to answer a question and participated in collective activities only ________. 1. re
What is stock turnover? A. How long customers have own the products they've purchased B. How quickly inventory sells C. How much it costs to keep inventory D. H
Rachel needs to buy at least 72 juice boxes for a community picnic. At the store, juice boxes are sold in packs of 3 juice box each. How many packs of juice box
Please I need help ASAP 2y/x+4 =10 Suppose y varies directly as x, and y= 24 when x =8. What is the constant of proportionality?
I need help for 2,3, and 4