vampiahhh vampiahhh
  • 21-07-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
per golf ball

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 21-07-2021

Answer:

0.97 per ball

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of items

8.74 /9

0.97111

Rounding to the nearest cent

0.97

Answer Link

Otras preguntas

When Poll Pasked students to identify their favorite kind of TV show, 12 students, 30% of the group, said their favorite was Sports. Poll Q asked 3 times as man
what was invented in the late 16th century that allowed scientists to study organisms at a new level
Word problem help please
The question is included in the image
Does the verbal description c minus 12
I need help so what’s 6 divide by 2(1+2)=
Which of the following can be inferred from the passage?
Name one diatomic compound which is mononuclei​
Marking like brainlist and giving likes ☺️ ASAP Please and thank you please help help help
pls help me with this. You need to graph the equation or smt