fsmell211
fsmell211 fsmell211
  • 22-08-2021
  • Mathematics
contestada

6 pounds of apples cost $12 how much do 8 pounds cost?

Respuesta :

nodadbigpp
nodadbigpp nodadbigpp
  • 22-08-2021
since 6 lbs of apples cost $12, 1 lb will cost $2.
8 times 2 = 16
8 lbs of apples cost $16

hope this helps!!
Answer Link
phatgus1
phatgus1 phatgus1
  • 22-08-2021

Answer:

8=$16

Step-by-step explanation:

6=$12

divide both sides by 6

1=$2

so one pound equals $2 so if 6 pounds equals $12 just add 2 pounds to 6 to make it 8 pounds. you added two pounds so that means you have to add $4 to the total witch will give you

8=$16

Answer Link

Otras preguntas

distinguish between river and stream​
What is an algorithm?
What force held the paperclip to the phone? * Gravity Friction Magnetic Accleration
Solve for x. -3 (x-1) + 8 (x-3) = 6x + 7 - 5x Pls help as soon as possible thanks! :D
Where will ships delivering goods to North Carolina via the Atlantic ocean most likely dock ?A.in the inner coastal regionB.in the outer coastal region C.in the
Please help me pleasaaaaaaase
In 1910, the population of Math Valley was 15,000. If the population is increasing at an annual rate of 2.4%, what was the population in 1965?
what role does social media play in your life? how are you on it?​
What is a consumer in business
8. If you have 100 ml of 10X Buffer A, how could you prepare 450 ml of 1 X buffer A?