joselandeexantus joselandeexantus
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

Fabric costs $11.99 a yard. Leo buys 4 yards of red fabric and 3 yards of blue fabric. How much does Leo spend on fabric?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 25-08-2021

Answer: 83.93 dollars

Explanation:

He bought 4+3 = 7 yards total

He spent 7*11.99 = 83.93 dollars

This is assuming that the red and blue fabrics cost the same per yard.

Answer Link
marissalinn marissalinn
  • 25-08-2021
Answer : $83.93

Step by step explanation:
4+3 = 7
11.99 x 7 = 83.93
Answer Link

Otras preguntas

there are 32 students in 4th grade class.Each table in the classroom seats 6 students.how many tables will be needed
What is 5/9 multiplied by 4 1/2
BRAINLIEST ANSWER TO WHOEVER ANSWERS THIS!!!!!!What type of complement is the underlined word in this sentence?  The pizza Marcus made me is delicious. A. pred
what measurement of a liquid can you make a graduated cylinder? How can this measurement help you find density?
there are 32 students in 4th grade class.Each table in the classroom seats 6 students.how many tables will be needed
What type of scientist studies past human cultures, primarily through the recovery and analysis of artifacts, architecture, and historical sites?
What is the expanded form of 0.632
Explain how to use rounding when estimating
Lionel wants to buy a belt that costs $22 he also wants to buy some shirts that are on sale for $17 each he has $80 what inequality can you write to find the nu
what is the word when a animal reproduces by itself not sexually