kris8699 kris8699
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

a package of 12 pencils cost $0.96. what is the price for each pencil in dollars

Respuesta :

jasmineserrano246 jasmineserrano246
  • 25-08-2021

Answer:

each pencil costs 8 cents

Step-by-step explanation:

.96 divided by 12 you get .08

Answer Link
AnuphatLai
AnuphatLai AnuphatLai
  • 25-08-2021

Answer:

0.08

,

Step-by-step explanation:

0.96 divide by 12 =0.08

Answer Link

Otras preguntas

Find 12 1/2% of 96 men
Solve the given polynomial equation. Use the Rational Zero Theorem and Descarte's Rule of Signs as an aid in obtaining the first root.6x^3-7x^2-6x-1=0What is th
why does the plasma cell have a well developed endoplasmic reticulum with lots of ribosomes
One inch on a map being equal to one mile in real life (or on the surface of the Earth) is an example of what you might find on a map's _________.A.keyB.compass
What is the meaning of bathymetry
What is the average of the following numbers: 3.2, 47/12,10/3?
In the mid 1800s, much of the South remained agricultural rather then moving toward manufacturing. Many farmers relied on cotton as their main crop. Which of th
What is the meaning of bathymetry
how much did it cost to manufacture a Mig-21 Fishbed fighter jet.
What energy transformations are there in a Ferris Wheel?