ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

which equation has no solution? a. 7v 2=8v-3 b. 3x-5=3x 8-x c. 4y 5=4y-6 d. 7z 6=-7z-5
jugar al ajedrez/ juan
after a reflection, segments are drawn between corresponding points on the image of a triangle and its preimage. waht is the relationship between all of these s
defferances between endothermic and exothermic
How do you write 14,376,333 in word form?
Solve for a. c = 8 π a b
tanmayi want to raise $175 for a school fundraiser. she has raised $120 so far . how much more does she need to reach her goal?
is 70000 written in standard form or words for explain
There are roads at the two ends of the bike path, but the remainder of the paved bike path goes through the woods. What proportion of accidents happen more than
How would you share a model to show ten thousand