BLACKGIRLPOWER BLACKGIRLPOWER
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

Respuesta :

theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 21-09-2021

Answer:

Approximately $0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

Answer Link
yoyodeann yoyodeann
  • 21-09-2021
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is one of the three main guidelines for writing? a. Offer description that's based on one of your senses. b. Minimize details. c. Incl
How are factors different from factor pairs
What were the environmental consequences of industrialization in the American Northeast? Destruction of citrus crops Spread of malaria Pollution of the Pacific
6. Downhill walking or walking down stairs causes _______ contractions of the leg muscles. a. isometric b. isokinetic c. isotonic d. eccentric
What is the expression for (5/6) to the power of 2
Which fossil occurs on the most landmasses? What does this suggest about when these particular continents broke up?
Define fiery ambition
Why would an author choose to include subplots in a story? a. to provide details on the main storyline b. to make the story’s pace much faster c. to add inte
How many oxygen atoms are in the compound Al2O3?
What message did the Boston tea party send to the british government?