ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

can you help with the back too
John Locke's ideas suggest that people were (1 point) A. born either good or evil. B. inherently self-centered. C. naturally inclined to be stupid. D
which best describes the way photographs are considered by historians
In 1890, approximately what portion of the population of greater new york had been born abroad or were children of foreign parents
Tectonic activity happens when changes to the Earth’s crust are caused by __________.
the tempeture at 4 p.m. was98 degrees
Cognitive psychologists make which of the following assertions? A. Behaviorists cannot adequately explain conditioning without using cognition. B. Behaviorist
Devin purchases a bag of Candy coated chocolates and discovers that out of 32 total chocolate candies 11 are blue and 10 are orange of devin selects a chocolate
What is the Protestant reform Counter Reformation?
The materials that are changed in a chemical reaction are called A. reactants B. coefficients C. products D. none of the above