9663657863 9663657863
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keyona had 254 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 11 dollars. How much did each book cost ?

Respuesta :

crazycatnimations crazycatnimations
  • 21-09-2021

Answer:

Each book costs $27.

Step-by-step explanation:

Subtract 254 - 11.

254 - 11 = 243

Now, divide 243 by 9.

243 ÷ 9 = 27

Hope this helped!

Answer Link
Ilycorrupt Ilycorrupt
  • 21-09-2021
27 hope to this helped
Answer Link

Otras preguntas

Key Categories: more libraries and thousands of functions Select one: a. Power b. Practicality c. Possibility d. Price
Julie started with 20 pieces of gum and gave away x pieces. Conrad started with 35 pieces of gum and gave away twice as many pieces as Julie did. How many piece
Brahms was known for his use of pictoralism. Select one: O a. True O b. False​
Were the groups that sued the federal government to change the timber harvesting policies trying to conserve or preserve natural resources? Pls help
If 80% of the 400 students at Washington Junior High School passed the ISTEP test, how many students did not pass the ISTEP test?
WILL GIVE BRAINLIEST A line has a slope of 2 and a y-intercept of 9, what is the equation of the line
Create sentences in the present progressive to explain what "is happening" using the verbs given :despegar aterrizarembarcarcaminaresperarhacer la maletamanejar
Mr d bought 24 boxes of pizza. She gave 18 boxes of pizza to Mr.Cruz. What is the percentage of pizza mr. D has left.
Which natural forces can create sediments A Wind and ice B Moving air,moving water,and moving ice C Water and ice D sunlight
2x-3y=42 solve for y