littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

25/32 divided by (-5/6)
Identify the sentence that is NOT in logical order. "On Sunday, March 4, of that year, President James K. Polk was scheduled to leave office at noon. He refused
Find three ordered pairs that satisfy the equation; 4x +2y = 8.
Select all that apply. Select the items that are marks of realism. attention to detail actions all have clear causes love of nature highly emotional believable
B? Why was the Great Migration such an important part of the Progressive Era? It showed the shift from an agricultural based-economy into an industrial- based e
InstructionsSearch your home for a rectangular prism. Some examples are a cereal box, a CD case, or a coffee table. Measure your prism using appropriate units,
Which of the following human relations skills is not listed in the text as a key factor to building positive relationships? A. Communication B. Drive C. Self-c
what is 1/10 of 1,700,000 square feet
Sandstorms frequently happen in Mediterranean and tropical climates.
People who believe the death penalty is unconstitutional are most likely to cite which amendment in the Bill of Rights to support their case?