kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 12% and a standard deviation of 39%. The T-bill rate is 6%A client prefers to invest
word building makes letters with work​
How did the United States respond to Japan's aggressive actions prior to the start of WWII? 1)The US. placed an embargo on gas and iron to Japan.
Claim: Having a school library is a great benefit to students because it will help them to learn. What kind of evidence would support this claim? Check all that
What three modern-day countries are closest to Japan?
A characteristic or a feature is called?​
An organism's "fitness" (in terms of natural selection and evolution) is determined by:1.Its size2.Its ability to survive and reproduce 3. It's age​
different type of hair infection are​
HELP PLS ILL GIVE U BRAINLEST OF U ANSWER THE QUESTION IN THE PIC CORRECT PLS ASAP PLS DONT GUESS PLS HELP
You are bullish on Telecom stock. The current market price is $20 per share, and you have $2,000 of your own to invest. You borrow an additional $2,000 from you