AiyanaNeedHelp89861 AiyanaNeedHelp89861
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest cent.A box of 4 light bulbs costs $3.79.

Respuesta :

0204623
0204623 0204623
  • 23-09-2021

Answer:

$0.95 per bulb

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

On January 1, the Elias Corporation issued 10% bonds with a face value of $99,000. The bonds are sold for $97,020. The bonds pay interest semiannually on June 3
An object whose gravity is so strong that nothing can escape, not even light.Neutron starPlanetary nebulaSupernovaBlackhole​
By means of a rope whose mass is negligible, two blocks are suspended over a pulley, as the drawing shows. The pulley can be treated as a uniform solid cylindri
"Sydney has a portfolio with 50 shares of AAA with a current value of $20 per share, a return of 12%, and a beta of 1.30. She also has 25 shares of BBB with a r
What is the positive solution of x2 – 36 = 5x? Nexd Save and Exit
I need help trying to explain the connections between the words in the circle (plz answer quickly)
NEED HELP ASAP!! FILL IN THE BLANKS!! I'LL MARK YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER RIGHT!!!​
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! What factors affect the characteristics of TERRESTRIAL biomes? * A.) The organisms that live there B.) Climate and the amount of preci
You randomly draw A marble from a bag, record it’s color, and then replace it. You draw a blue marble 11 out of 50 times. What is the experimental probability t
Which graph fits y=2x+1?