qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

If you know why i got the point wrong for A and B please let me know right now i need it. Thank you! I’ll be giving extra points who ever explain it and has the
Find the area of a room that has a length of 3x + 1 and a width of 2x + 3.
I am a 4-digit number, identity unknown. 1. My thousands digit is twice my tens digit. 2. My hundreds digit is 1 less than my tens digit. 3. My ones digit is no
7. What scientific theory did Aryabhata propose O The sun orbits around the Earth. O The Earth is round O The moon orbits around the sun. O The sun is a star.
Please help me....people are just using my points and im running out.....please help me!!
HELP PLEASE: What is the point-slope form of the line with slope 25 that passes through the point (−4, −7)? y−7=2/5(x−4) y+7=2/5(x+4) y+4=2/5(x+7) ​ y−4=
Which of these is an example of a communication style? A. Conversing outside B. Using humor C. Choosing one speaker D. Being prepared to argue
hello I need help on this pls ​
What trend does the first ionization energy follow in the periodic table?
Which points can be used to create a line with a zero slope through (3,-2)