gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

Why is it sociologically important to make a distinction between wealth and income ?
Point T(-9,5) lies on the perpendicular bisector of UV. If the coordinates of point U are (-2,1), which of the following are the coordinates of point V?
A beverage is made by mixing 1 part of water with 3 parts of fruit juice. How many parts of water are mixed with 1 part of fruit juice? A.1/3 B.1/2 C.3/2 D.3/1
Two Paragraphs about Hy Homtown
What is the answer choice? A 288 B 108 C 18 D 72
Two descriptions about physical quantities are given below: Quantity A: It remains constant. Quantity B: It depends on gravitational pull. What quantities are t
AS IM TYPING RIGHT NOW MY TEACHER IS GOING TO CALL ON ME AND I DONT HAVE AN ANSWER PLEASE HELP ME should the gen lee statue be removed or keeped ?????
What are optical properties? What types of materials have these properties?
which is an example of peter the greats legacy
The school was given 1,972 chromebooks. If each chromebook cart can only hold 32 chromebooks, how many chromebook carts does the school need to fit all of the c