dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Sally receives the following scores on her math tests: 78, 92, 83, 99. What score does she need on the next test in order to have an average of 90 on her math t
A population stated with 100 individuals. There were 14 births, 20 deaths, and 2 new individuals immigrated into the population. As a percentage, what rate did
Look at pic I need help bad!! Ty
Mr. Jackson was admitted after suffering a stroke. He has right side hemiparesis and needs help rolling over in bed. He is also incontinent of urine. He is a mo
PLEASEE HELPP MEE EHTS THE ANSWER WITH THE WORKK 5x - 4 = 1/2 (4x + 8 )
Determine whether the equation below has a one solution no solution or an infinite number of solutions afterwords determine two values of X I support your concl
Calculate the value of x. Give your answer as an integer or as a fraction in its simplest form.
What is the correct answer?
The ratio of the length of an airplane wing to its width is 7 to 1. If the length of a wing is 32.7 ​meters, how wide must it​ be?
Write instructions for a specific task that you would like to teach someone. This could be instructions on how to adjust settings on a phone or computer or how