tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

what is the product?
The Diary of a Young Girl by Anne Frank (excerpt) Sunday, June 14, 1942 I'll begin from the moment I got you, the moment I saw you lying on the table among my o
Find the diameter of a circle with an area of 380.13m2
2x +2=6 Help ASAP 8th grade math
3x over 4x subtract 12 subtract 9 over 4x subtract12[tex] \frac{3x}{4x - 12 -} - \frac{9}{4x - 12} [/tex]​
What is the domain of the following function?
Janie has 3$. She earns 1.50$ for each chore. She wants to earn enough to buy a cd for 13.50$
math isn't my thing​
PHYSICS HELPI got the 1st 2.​
Explain how Beer’s law can be applied in food, drug or medical testing