clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

in wall TOT3.The tigerA. lieB.lainC. ( laidD. lay.4.It's about time we ...... studying hard.A.startB. should startC. startedD. are startingS.Ben now wishes he .
NEED HELP WITH ESSAY QUESTIONS! what is so special about the four years of high school? and what do people figure out or find?
How are fossils different from animals living today?
Stuart is considering a 3/27 balloon mortgage with an interest rate of 4.4to purchase a house for $268,000. What will be his balloon payment at the end of 3 yea
All of the following people were part of the Confederacy except А Robert E. Lee B Stonewall Jackson С Jefferson Davis D William Tecumseh Sherman
Find the Surface Area of the figure below with the following values
Which statement best describes the impact of Babur in the development of the Mughal Empire? A) He conquered lands in northern India, laying the foundation for t
The minimum angle of rotation to map the given image onto itself is A) 180° B) 270° C) 90° D) 45°
What is the solution of the system of equations given below? y = 5x - 18 y = x + 2 (4,2) (7,5) (5,7) (2,4)
Who and/or what are you grateful for? Explain why