littlechungus09 littlechungus09
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of oranges for $18.75 what was the unit price

Respuesta :

giantsny15
giantsny15 giantsny15
  • 22-10-2021

Answer:

the unit price is $1.56

Step-by-step explanation:

18.75/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equations is quadratic? O xX2 + 1) = 0 5(4x + 2) = 3 (x + 3)(x + 4) = 5
Which describes a gene bank?a place where endangered species are undisturbed by humansan institution that provides funding for genetic research of endangered sp
Which table shows a proportional relationship between a and b?
is a bicycling business socially efficient?
How did the trans Atlantic slave trade change the African economy
HELP PLEASE!! VERY APPRECIATED •In the triangle below what is the tangent of 30°?
How many solutions does this linear system have? y = 2x-5 _8x - 4y = -20 one solution: (-2.5, 0) one solution: (2.5, 0) Ono solution O infinite number of soluti
In an experiment, a student wants to increase the rate of a reaction that involves gases. Which change to the reactants would accomplish this? Increase the volu
In this excerpt, Odysseus is compared to a A.)whirlpool. B.)bat. C.)root. D.)pool. Read the excerpt from Part 4 of The Odyssey. There, as the whirlpool drank t
What are the zeros of the following quadratic equation: y = 6x^2 - 17x - 3 Step by Step