beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Tom is marking the locations of active volcanos on a world map. Explain how the locations of the volcanos are related to the Earth's plates.
why do more than 90 percent of the people live in the eastern third of the country ?
At the zoo,there were 3 times as many monkeys than lions.Tom counted a total of 24 monkeys and lions.How many monkeys were there?
Write an equation in point-slope form of the line that passes through the given point and with the given slope, m
Solve the equation. Round the answer to the nearest tenth. 1.04x + 3.14 = 7.98 A. x ≈ 4.5 B. x ≈ 10.7 C. x ≈ 4.7 D. x ≈ 4.6
Which description of the Japanese feudal pyramid is correct? A. samurai at the top, daimyos in the middle, shoguns at the bottom B. samurai and daimyos at the t
What is the estimate of the product of 68×21
'In treasure Island which statement best describes Jim? A. He is funny and eager to make others laugh. B. He is modest and does not brag about his heroic acti
Solve for r: -5 = 7 + 3r
Tell whether the number is divisible by 2,3,4,5,6,9,10 275 390 468 593 612 235 450 98