fhjlfljfdfjhjbb2487 fhjlfljfdfjhjbb2487
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Last week, Makayla took 8 express bus rides, which cost her $34. Which equation models the cost in dollars, c, per express bus ride, b.

Respuesta :

Parrain
Parrain Parrain
  • 05-11-2021

Based on the cost of the bus rides in total and the number of buses taken, the relevant equation would be c = 34/b.

Makayla took 8 express bus rides and this cost her $34 in total. The cost of each bus ride is therefore:

= Total cost of rides / Number of rides taken

With the cost per ride being c and the bus ride being b, the equation would be:

c = 34/b

In conclusion, to find the cost of each bus ride, use the equation c = 34/b.

Find out more at https://brainly.com/question/17689601.

Answer Link

Otras preguntas

Dan earns ?360 over the course of a five-day week. How much is that per day?
math question, please help in rush HADJSFKD
What is not true about most combustion reactions?
segun marti los criminales son
What does primary productivity measure?
Observation.most plant have green leaves Hypothesis:?
Which is more money? 1. One million dollars or 2. One penny the first day, double that penny the next day, then double the previous day's pennies and so on for
Butane burns as shown in the balanced chemical equation 2C4H10 + 1302 -> 1OH2O + 8CO2. If 6 mol of butane burn, ____ mol of carbon dioxide are produced.
Based on your reading, respond to the following. The _______ step of the writing process entails coming up with ideas. The planning step entails _______. The
Can you help me plz?