sophiamason82 sophiamason82
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Jamal is comparing
prices of several different brands
of peanuts. Which brand is the
best buy? Explain.

Jamal is comparing prices of several different brands of peanuts Which brand is the best buy Explain class=

Respuesta :

dchamp305 dchamp305
  • 25-10-2021

Answer: Mr. Nut

Step-by-step explanation: Divide the price by the amount of oz. are in each brand to find the price of one oz of nuts. Round it to the nearest 100th because we're talking about money, Then compare the prices, then you have your answer! If my calculations are correct.

Answer Link

Otras preguntas

Latin translation help? I am reading "The Crucible" and the line "In nomine Domini Sabaoth sui filiique ite ad infernos" came up. I know what a little bit of it
Help a brother out here! Thank you!!!
What incentive did an American Indian have to support the Dawes Act??
An unknown quantity of gas is held at a temperature of 295 K in a container with a volume of 25 L and a pressure of 742 kPa. How many moles of gas are in the c
PLease help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
If MNO ~XYZ,then what corresponding parts are congruent
Solve the inequality. Check your solutions. 7−2b <5b
Whistling is considered bad luck among mariners because it challenges the wind. Where did this idea most likely come from?
A 32-year-old client recovering from a sickle cell crisis is to be discharged. the nurse says, âyou and all clients with sickle cell disease are at risk for inf
find the area of a regular hexagon if a side is 20cm