swagatron2000
swagatron2000 swagatron2000
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The equation y = 0.8x can be used to calculate the cost (y) of x packs of bubble gum. What is the unit cost of bubble gum?​

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

if you don't see it right away, just use x = 1 and see :

y = 0.8×1 = 0.8

so the unit cost (= the cost of 1 unit) = 0.8

Answer Link
mariamoluwaferanmi1 mariamoluwaferanmi1
  • 22-11-2021

answer =0.8

Step-by-step explanation:

if y is the cost of x bubble gum where 0.8 is the value for one then o.8 is the unit

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a 4M solution with that has 17.2 moles?
In a free market system, price controls can include both floors and
What percent of the time did she eat at most 8 cookies?
In the tessellation below, what transformation(s) maps Brick A onto Brick B? a glide reflection a rotation followed by translation a rotation followed by a refl
NO LINKS OR FILLES!!!!!!!! Which president proclaimed the Bill of Rights Day, encouraging citizens to display the flag and honor the occasion? A) George Washing
Which method is an acceptable way to get a job in programming or software development? Question 3 options: Earn a bachelor's degree in computer science Become c
what statement describes early greek city states: A: they each developed own system of government B: they each experimented with different type of monarchyC: Th
Establish the identity. sin theta * sec theta = tan theta
HELP PLEASE!!!!!!!!! ASAP
please answer, thank you so so so so so so so so much!