bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

Assign two variables for each problem, and write the equations. Do not solve. 1) Two different types of batteries are needed to run Joshua's remote-controlled
The center of musical development during the Medieval period was _____. feudalism the individual religion society
Which of the following is NOT part of the ICF model? A. environmental factors B. participation C. activities D. persistence
What is 3/7 rounded to the nearest 1/2
Prior to the Civil War, the _____ was the most agrarian and rural of all of the regions of the United States. Northeast South West Northwest
whatvis the value of 5.7x10 (8)
In recent years, millions of Chinese workers have moved from _____________ areas to _____________ areas. A. urban; rural B. coastal; mountain C. rural; urban
_____ said, "A novel is never anything but a philosophy put into images."
HELP CANT GET WRONG, word bank Word Bank : DNA , chromosomes , egg , sperm , fertilization , genetic , reproduction , sperm Sexual (blank) ensures survival for
rhonda deposited $3000 in an account in the merrick national bank, earning 4.2% interest, compound annually. she made no deposits or withdrawls. write an equati