olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

sshakhinabonu sshakhinabonu
  • 25-12-2021
It costs 40 dollars bcz twhce the number of 20 is 40 its like multiple by 2
Answer Link

Otras preguntas

Which is an inference?
GDP is a valid method of measuring
a pressure of 1036.0 mb when converted to invest would equal A. 30.50 inB. 30.59 inC. 30.60 inD. 30.55 in
lin is tracking the progress of her plant's growth. Today the plant is 5 cm high. The plant grows 1.5 cm per day
What explains the observation that elements in the same chemical group have similar chemical properties?
What is the location, mass size, and charge of the 3 subatomic particles?
In the right triangle ABC, CH (H is plotted on AB) is the altitude to the hypotenuse. Find the ratio of AH:HB, if the measure of BAC=30 degrees Pls include full
The sustainable growth rate is based on the premise that:
The “moral treatment” movement rapidly declined in the late nineteenth century because:
When a psychologist wants to conduct a research study, the study design will be reviewed for ethical standards before a(n) __________. A. college exam board B.