kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

A mass movement that involves the sudden movement of a block of material is called a A. rockfall. B. slide. C. slump. D. flow.
Events M and N are independent events. In this scenario, if P(M) = 0.46 and P(M and N) = 0.138, then P(N) = .
How many grams of ethane gas (C2H6) are in a 12.7 liter sample at 1.6 atmospheres and 24°C? Show all work used to solve this problem.
Write the explicit formula for the geometric sequence. a1 = -5 a2 = 20 a3 = -80
Subtract and simplify: (3x2 - 6x + 7) - (x2 - 6x + 4) 1. 2x power of 2 + 6x + 3 2. 4x power of 2 6x + 3 3. 2x power 2 + 6x + 11 4. 2x
what does passage mean in reading
in novels, falling action is often followed by a. rising action. b. another climax. c. a resolution. d. the ending.
ABCD is a rectangle if ac = 3c/9 and BD = 4- c, find the length of each diagonal a.) 2, 2 b.) 1, 1 c.) 3, 3 d.) 16, 16
let x be the seats in the small van and y the seats in the large van. how many seats does the large van have? a company uses two vans to transport worker from a
Dialect is a particular pattern of speaking, usually regional. true or false