myholmes14 myholmes14
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

In ratio form how much would one cupcake cost if 8 cupcakes cost 12 dollars

Respuesta :

amelianpalmer721 amelianpalmer721
  • 25-01-2022

Answer:

8:12 or 8 to 12

Step-by-step explanation:

You have to know that a ratio is a fraction so you say 8 over 12

Answer Link

Otras preguntas

This sphere has a diameter of 12 meters. What is its exact surface area and its exact volume? Show the formulas and show your work.
Some people argue that anyone who accepts a presidential pardon _____.a.) is admitting guilt for a crimeb.) is unduly influenced to vote for the Presidentc.) is
add 3 numbers 3+5+5=​
Use the tangent radio to find the missing leg of this right triangle. Estimate your answer to two decimal places.
After the Mexican Revolution, what did the government commission artists to create and why?
[Standard Enthalpy Formation]Remember to show work and explain.1. Use the equation below to determine the amount of energy released when 78.0g Of H2S react with
when revising an essay, how can a writer best connect ideas more clearly? by using transitions to create logical relationships among the claim,reasons, and evid
Last year Jo paid £245 for her car insurance. This year she has to pay £883 for her car insurance. Work out the percentage increase in the cost of her car insur
Select the option which is opposite in meaning to the underlined word
Which relation is a direct variation that contains the ordered pair (2,7)?