ellablanton2008
ellablanton2008 ellablanton2008
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 cupcakes at berrys bakery including $1.86 sales tax is $26.18 what is the cost of one cupcake not including sales tax?​

Respuesta :

sm1383 sm1383
  • 25-01-2022
Each cupcake cost $1.52

26.18 - 1.86 = 24.32

24.32/16 = 1.52

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

Narrative paragraph example
true or false for the best control of both the accelerator and brake pedals rest the heel of your foot on the floor??
Narrative paragraph example
Narrative paragraph example
What shape has only 1 pair of parallel line
why did advances industry occur mainly in the north? please Answer
What is the term for an unsaturated hydrocarbon with at least one double carbon-carbon bond?
What percent of 125 is 24
What is the average of something (mean or mode) I really need to know I forgot what the difference was ho
write "P (x) = -36x^2 + 900x - 1584" in standard vertex form, help please!