sewahhuston
sewahhuston sewahhuston
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If 18 million pens are sold in a day and they each cost 30 cents how much does that cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2022

Answer:

  • $5400000

Step-by-step explanation:

We know that:

  • 18 million pens = 18000000 pens
  • 1 pen = 30 cents

Work:

  • 1 pen = 30 cents
  • => 18000000 pens = 18000000 x 30 cents
  • => 18000000 pens = 540000000 cents
  • => 540000000 ÷ 100 = $5400000

Hence, 18 million pens will cost $5400000.

Answer Link

Otras preguntas

Which symptom indicates that someone has stress? 1.muscles become more relaxed 2.adrenaline decreases the sugar in the blood 3.the heart beat speeds up 4.the bl
Where would you most likely find shared electrons in a water molecule?
Complete the following: [(x − y) − 3][(x − y) +3]= (____)^2- 9
The amount of the promissory note plus the interest earned on the due date is called the
Plz I need help plzplzplz
need help asap plz <3✨ PLEASE ANSWER THE QUESTION THX :)​
Jaden runs 80 yards in 25 seconds. If he maintains the same rate of speed, how far could he run in 60 seconds?
What is the kinetic theory? O A. The theory that states that kinetic energy is conserved O B. The theory that predicts the reactivity of metals O C. The theory
A 24 pack of bottled water costs $4.08. What is the cost per bottle of water?
Identifying the values a, b, and c is the first step in using the Quadratic Formula to find solution(s) to a quadratic equation. What are the values a, b, and