demonslayertanjiro99
demonslayertanjiro99 demonslayertanjiro99
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The owner of a flower shop sells 18 roses for $90. What is the cost in dollars per rose?

Enter your answer in the box. Explain or show your thinking.

Respuesta :

tinchjeffrey tinchjeffrey
  • 25-01-2022

Answer:

Each flower cost an equivalent of $5 per flower. To get this answer you have to divide 90 by 18 to get the average cost of the flowers and stuff.

Answer Link
omglolol22 omglolol22
  • 25-01-2022
$5.

Explanation:
if there are 18 roses and the total cost is $90, you would want to divide 90 by 18. 90 divided by 18 is 5, therefore the cost of each rose is $5
Answer Link

Otras preguntas

there are two numbers that are 3 times as far from 19 as they are from 11. the sum of the two numbers is?
A bag contains 12 slips of paper of the same size. Each slip has one number on it, 1-12. Describe an impossible event.
what is the smallest fredholl number that is prime
What are all the perfect squares between 50 and 150?
What Are Genre Conventions?
The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width is 6.5 units. What is its length?
dx+hy=j,forx   x=    thanx for any and all help
What Is Verbal Irony?
The charges on a monthly water bill came to $0.86 per cubic meter of water used, plus a service charge of $4.49. Last month Jeremy's water bill came to $69.85,
Can you show us how to find the discriminant of the quadratic x^2 + 2x -2 =0