Lulucare1
Lulucare1 Lulucare1
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total
cost of one pizza and adding n toppings.

Respuesta :

jessnelson1234
jessnelson1234 jessnelson1234
  • 26-01-2022

Answer:

15 + 1.50n = cost of one pizza

Step-by-step explanation:

Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

Dr. King spoke of his dream during the ______________.
When you multiply 3 1/4 by a number greater than one, how does the product compare to 3 1/4? Explain.
What is the area of the figure?
Which describes the underlined word in the sentence? Rosalie loaned Cindy a vase for the flowers. a. direct object b. predicate adjective c. predicate nomi
2/8 greater or less than 1/2
Emma is saving to buy a video game system that cost $249. She already saved $60 and plans to save $22 per week. After how many weeks will she have saved enough
why planes fly today
Which TWO! statements describe how a sunflower and a rabbit obtain energy? a. The rabbit gets energy by consuming plants and converting their energy into a
Which sentence in a 5-paragraph essay states the essay's main idea? A. Lead-in B. Thesis C. Topic D. Transition
Assorted and miscellaneous synonyms or antonyms