destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

⚠️HELP ASAP! (50 pts!!!) 1. In two or more complete sentences write and solve an inequality for the situation and explain how you will solve the inequality. Je
6. A water reservoir contained 117 670 megalitres of water. This was 41% of its maximum capacity. What was the maximum capacity of the reservoir
Possible ending for the story La Calera?
6 times x, divided by 5
Select the correct answer.David wants to improve the food shortage situation in his country. Which of these fields of biology should he study?A. pathologyOB. ag
The great Gatsby by f scott fitzgerald Pg. 33, what did Catherine say about Tom and Myrtle?
What are two reasons people should include root vegetables in a healthy diet?
This table shows the profit for a company (in millions of dollars) in different years * Year Profit (millions $) - CDA NO The quadratic regression equation that
I need to get the left side to equal the right side. Keeping the right side alone and not changing it.
A jeweler maker has 20 ounces of a gold alloy worth $160 an ounce and 10 ounce of a silver alloy worth $140 an ounce. How many ounces of another alloy at $124 a