ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

Seven more than the quotient of a number and 9 equals 4
answer both and brainliest you will get
( Stuck on Exam Question) Which of the following are the amounts left over from profitable operations since the firm’s beginning? A- Liabilities B- Retained
Which of the following foods is/are good for obtaining vitamin B1? (Select all that apply.) enriched/fortified foods fresh fruits and veggies seeds and nuts por
The Aryans shared their __________________ (21) and religion with the people of Harappa. This is called assimilation. The culture of the Harappa and the Aryans
an electrician charges $15 per hour plus a callout chare of €25. Draw a number machine for the electrician's charge​
Which of the following is not a goal of a persuasive speaking? a. to motivate to action b. to change attitudes, beliefs, or values c. to strengthen or weaken at
What is the required temperature for hot holding shredded beef? O a. 115°F (46°C) O b. 125°F (52°C) O c. 135°F (57°C) O d. 145°F (63°C)
I was so excited, I got up extra early. What type of sentence is it? A. Simple sentence
Which expression can be used to find 640% of 700? A. 640 x 700 B. 64 x 700 C. 6.4 x 700 D. 0.64 x 700