gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

Hey loves!!! Can someone plz help me with this math question?
A person on a diet loses 15 lb in 3.5 months. Calculate the average weight loss in milligrams per second (mg/s).
If y varies jointly with x and z and y=13 when x=26 and z=6 find x when y=25 and z=18
Factor (x^2-1x)(-4x+4), with work shown
Two long parallel wires separated by 4.0 mm each carry a current of 24 A. These two currents are in the same direction. What is the magnitude of the magnetic fi
Nationwide Smoking Ban
play a beautiful thing speaks to what kind of audience
If the Senate passes one version of a bill and the House another, the bill
What is the prime factorization of 11
Each week, Rosario drives to an ice-skating rink that is 60 miles away. The round-trip takes 2.75 hours. If he averages 55 miles per hour on his way to the rink