emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

which letter identifies Cuba?
How does the Now affect Harrh in "The Threads of Time"?
What advantages did the labor movement bring to America’s working class
Which best describes Hooke’s equation?
Which value of x satisfies the inequality 108/x <8?
A canal that’s approximately five feet long and extends from the ileum to the anus is called the
wv is parallel to yz
Lincoln was very pleased with the actions of his generals. True False
A list of names, titles, and/or subjects compiled to facilitate reference is known as a(n) _____. periodical journal anthology index
An item has a price tag of $35 and another tag that says, "20% off." what is the sale price? a) $20 b) $25 c) $28 d) $30