chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

The West African nation of Liberia was founded under the auspices of?
Which is the fractional portion of the solution to 5 3/8 + 2 3/12=
you buy a lily and an african violet on the same day.  You are instructed to water the lily every fourth day and water the violet every seventh day after taking
Is a meat eater a herbivore or a carnivore
14-(2x+5)=-2x+9 [help?]
You have diving lessons every fifth day and swimming lessons every third day.today you have both lessons. In how many days will you have both lessons on the sam
please help on 55,56
In 1917, Congress passed the _____________ Test Act over President Wilson's veto
Sargon moved from south to north to conquer Sumer. a yes b no
What is 80 over 100 simplified