natassiastubbs natassiastubbs
  • 26-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of dish towels costs $21.36. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-02-2022

Answer:

$3.56

Step-by-step explanation:

Divide 21.36 by 6 and you get 3.56

Answer Link
Esther
Esther Esther
  • 26-02-2022

Answer:

d = $3.56

Step-by-step explanation:

d = the cost of each towel

6d = 21.36

/6      /6

d = $3.56

Check your answer:

6d = 21.36

6(3.56) = 21.36

21.36 = 21.36

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

9,775 rounded to the nearest hundred
Which invention was most important in revolutionizing the meat industry?
A goal of the Great Peasants’ Revolt was..?
solve equation: 15=2y - 5(quickly please)
What is the role of dna in determining an organism's traits?
An article in the local paper states that 30% of the students at Oak Grove Middle School earned a place on the silver honor roll. If there are 920 students at O
The sum of three fourths of a number and 1 is -5
1\2,2\3, 1\4,5\6 in least to greatest
Identify the adjective phrase in the sentence i gave my cricket the name of bella
What is the ratio, but NOTthe unit rate, if Dawn drinks 12 cups of coffee in 6 hours?