braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

Facts about s3xism against women in the 1960 and 1970
Could someone please help me with these two geometry problems? URGENT i will gladly reward brainly, this is 10th grade geometry, applications of surface area an
Which of the following would be considered a netiquette do? a) Write out all words. b) Write out all acronyms. c) Write with all capital letters. Od) Write wit
What is farm management ​
Read this excerpt from "Ritmo/Rhythm” by Margarita Engle. Older cousins show me how to shake the mule’s quijada, to make the blunt teeth rattle. Guitars. Drums.
The sum of three consecutive even integers is 126. Find the integers.
How does the sun effect weather on earth list 4ways?​
What are two benefits and two costs of free trade?
challenges business deal with​
Which best describes the range of the function f(x) = 2(3)^x? O y > 0 O y >/= 0O y > 2 O y >/= 2​