Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

w what is 7 divided by 3
The groups that migrated to the cities after the Civil War included large numbers of all of the following groups EXCEPT?: A southern Blacks. B southern Whites.
What is an example of a pun in Romeo and Juliet? Please provide citation as well.
did employers can have full access on their employees
During the D-Day landings, which invading forces met the greatest resistance?
the hour hand of a clock moves from 3 to 8 o'clock through how many degrees does it move
Karangan menjelang hari kartini
what does it mean to say that the amount of money from the previous month is quadrupled
Describe the basis of Christian evangelicalism. How could it lead to both social liberalism, as in Jimmy Carter, and cultural conservatism, as in Jerry Falwell?
Humanists believe that A. love is an illusion. B. life on earth is important in its own right. C. humans and animals existed on the same level. D. Shakespea