monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

Which of these contains a single, long DNA molecule? gene nucleotide chromosome deoxyribose
a spinner is divided into 10 equal parts and numbered from 1 through 10. What is the probability of spinning a number less than 6 or an odd number in a single s
list four things to look for when you are proofreading
if s+a=150. and 7.50s+150a=1612.50. how do i solve this im learning about substitution
What was the AMERICAN Public's reaction to President Nixon's bombing campaign, Operation MENU, against Cambodia to destroy North Vietnamese supply lines? Choose
1.Log(3) 9 + log(3)27 2. Log(2) 8 + log(2) 16 3. Log(10) 80 + log(10) 125
Which of the following statements may likely be in the fine print in a credit card offer? A. APR on Purchases B. Terms of the Penalty APR C. Transaction Fees D.
hey can you please help me posted picture of question :)
A deficiency of what vitamin produces a characteristic cracking and redness at the corners of the mouth? a.biotin b.niacin c.riboflavin d.ascorbic acid
__________ is a short-term risk associated with tobacco use. A. Yellow teeth B. Lessened ability to smell C. Aging of the skin D. Coughing