Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.35 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

grav3yardbaby
grav3yardbaby grav3yardbaby
  • 24-01-2017
WELL there is 12 muffins in a dozen. So if you multiply 3.35 by 4 you would get the amount for a dozen of muffins. The answer would be $13.40
Answer Link
gramble
gramble gramble
  • 24-01-2017
$13.40 is the correct answer because 3 goes into 12 4 times so you multiply $3.35 by 4
Answer Link

Otras preguntas

What is NOT the function of political parties? A: Selecting the candidate B: calling for a recount C: conducting the campaign D: designing the platform
Which is greater 3/4 or 11/16? How can you be sure
Is negative 5 a rational number
Who is a famous Union general
7,040,836 what's the value of the digit 4 in this numbers place
Yo soy no Muy (Blank).
domain range inequality
The visible surface of the Sun, which is also the deepest layer we can see with our eyes, is in which region of the Sun?
what is migrate?what do people do in migrate?
Han has 130$ if she saved 25$ per week in how many weeks will she have 600$