Nickster712 Nickster712
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

You buy $2. 75$ pounds of pistachios and $2$ pounds of cashews. Do you pay more for the pistachios or for the cashews?

Respuesta :

chloeeechloeee chloeeechloeee
  • 22-03-2022

Answer:

pistachios

Step-by-step explanation:

you pay more for the pistachios because $2.75 is greater than $2

Answer Link

Otras preguntas

Rajahdilukisselari> menunjukkan garispada suatu satahdengan CD.lurus AB dan co ygCastesan AB adalahAC(-2,0)D(0,- 4)B(-3,-5)(a) Persamaangarislurus ABb) pinta
Using the Internet and other sources, write a 400-word report about the difficulties that the first four United States presidents had in developing the West, in
A recipe for beef stew calls for 1 pound of beef and 3 potatoes the recipe is doubled to include 2 pounds of beef and 6 potatoes which of the statements are tru
Jak wants to earn some extra income his friend suggested that he invest in bonds and stock what type of income will jame earn investing in bonds and stock ?
Anna babysits for $5 per hour. She has saved $25 from her birthday. Find h, the number of hours she needs to babysit in order to have $150. Write an equation th
Which of the following expressions represents the distance between -4 and 1?
Given that the quadrilateral WXYZ is a trapezoid XY is 44, WZ=78. WHat is the length of UV
Find dy/dx for y= 4^(lnx)
what's a thesis statement
How can brady use fraction strips to show that 3/4 and 7/8 are not equipment